8
 
   

Page updated July 21, 2014
Click to see more The 34th District Endorses!
The following candidates and ballot issues are endorsed by the 34th District Democrats.

Precinct Committee Officers
•   Here is a PDF showing everyone who filed to run as a Democrat for PCO.

State Legislature
•   34th State Senator - Re-Elect Sharon Nelson
•   34th State Rep. Position 1 - Re-Elect Eileen Cody
•   34th State Rep. Position 2 - Re-Elect Joe Fitzgibbon

State Supreme Court
•   Position #1 - Mary Yu
•   Position #3 - Mary E. Fairhurst
•   Position #5 - Charles W. Johnson
•   Position #7 - Debra L. Stephens

King County Superior Court
•   Position #16 - John H.Chun
•   Position #47 - Roger Rogoff

King County District Court
•   West District Position #1 - Johanna Bender
•   West District Position #2 - Mark Chow and Phillip Tavel (dual endorsement)
•   West District Position #5 - Anne C. Harper

City of Seattle Municipal Court
•   Position #1 - Ed McKenna
•   Position #2 - C. Kimi Kondo
•   Position #5 - Willie Gregory
•   Position #6 - Karen Donohue
•   Position #7 - Damon Shadid

Federal Offices
•   United States Rep., 7th District - Re-Elect Jim McDermott

Ballot measures:
•  N. Highline Fire Benefit District - Vote YES
•  Seattle Parks for All - Vote YES
•  I-594 - Require Background Checsk for Gun Purchases - Vote YES

Endorsement calendar:
Here's the calendar for making most endorsements this year:
•   Endorsement rules used during endorsement meetings
•   Washington Secretary of State full calendar for elections
•   Primary Election - August 5th
•   Endorsements Meeting (for General) - September 10th
•   General Election - November 3rd


Updates to this page:
Tell us about errors, send updates or ask questions to the 34th WebEditor

Older Information
•   Archive of previous years' endorsements

Web Posting Policy
Only candidates endorsed by the 34th District are shown on our website, unless no candidate has been endorsed. This is in accordance with our web posting policy.

Website Copyright 2014 34th District Democratic Organization
Send comments or questions to the Webmaster.

   
     
  Endorsements - Click to View
Click to become a memberGarden Party 2014!
 

Aug 27 - Drink Liberally Burien
Aug 27 - W.C. Food Bank
Aug 28 - WS Dem Women
Aug 20 - 34Dems E-Board
Sep   4 - First Thurs Dems
Sep   7 - Jim McDermott Event
Sep   9 - Evergreen Dem Club
Sep 10 - 34Dems Monthly Mtg
Sep 12 - Wash Dems Fall Mtg
Sep 13 - Fiestas Patrias
Sep 23 - KCDems Monthly Mtg

Add a Calendar Event

 

District Officers

 

Elected Officers
Marcee Stone-Vekich - 206.465.1963
Chair
Ted Barker - 206.954.7755
First Vice Chair
Tamsen Spengler - 206.932.2772
Second Vice-Chair
Karen Chilcutt - 206.935.3216
Treasurer
Kathryn Sprigg - 206-933-6754
Secretary
Lisa Plymate - 206.937.5050
State Committeewoman
Chris Porter- 206.856.0182
State Committeeman
Maria Ramirez - 206.767.2724
King County Committeewoman
Michael Arnold - 253-377-2028
King County Committeeman
Layne Bautista - 206.938.1765
KC Committeewoman Alt
Jimmy Haun - 206.390.2761
KC Committeeman Alt

Committee Chairs
Brian Earl - 206.935.3731
By-Laws Chair
[Open]
Communications Chair
Aileen Sison - 206.747.0802
Kari Feeney
-
Diversity Co-Chairs
Walter Sive - 206.933.7577
Finance Chair
Carol Frillman - 425.785.7502
Fundraising Chair
Mike Heavey - 206.755.1576
Hospitality Chair
Tamsen Spengler - 206.932.2772
Legislative Action
Joy Pakulak - 206.937.4750
Membership Chair
Steve Butts - 206.935.0798
Outreach Chair
Les Treall - 206.948.5423
PCO Chair
Marcee Stone-Vekich - 206.465.1963
Steve Karbowski- 206.
Program Chairs
Jimmy Haun - 206.390.2761
Parliamentarian
Martha Koester - 206.762.6417
Newsletter Editor
Bill Schrier - 206.937.8045
Web Editor

E-Board Minutes
and Documents

 

District Committees

 

•   Committees Homepage
•   By-Laws Committee
•   Communications Committee
•   Diversity Committee
•   Finance (Treasurer's) Report
•   Finance Committee
•   Fundraising Committee
•   Hospitality Committee
•   Leadership Development
•   Legislative Action Committee
•   Membership Committee
•   Outreach Committee
•   PCO/Area Organizing
•   Program Committee
•   Treasurer's Report